WABI SABI - DOMOV V HARMONII

Japonské umění Wabi Sabi nás učí nalézat krásu v nedokonalosti a přijímat život i sebe samé takové, jací jsme. I se všemi chybami a nedostatky. Tato japonská filozofie vyzdvihující autentičnost a jednoduchost nás podněcuje k tomu, smířit se i s nedokonalými, neúplnými, nestálými věcmi nebo situacemi.

Slovo „wabi“ původně znamenalo cítit se osamělý a ztracený, postupně se ale stalo výrazem radosti z dobrovolné samoty přinášející duchovní obohacení nebo odklon od materiálního života. „Sabi“ pak označuje proces stárnutí a zrání jako určitou příjemnou patinu. 

V interiéru se tento styl nebojí odlišnosti a nesymetrie, naopak je vítá. Typickými prvky jsou minimalismus a přírodní motivy. Vše má působit přirozeně a nahodile.

Je potřeba se uvolnit. Být naprosto v klidu, protože vše nemusí být dokonalé a symetrické. Začněte více důvěřovat svému citu a zařizujte svůj interiér tak trochu od oka. Rámy obrazů rozvěste po stěnách bez použití metru či vodováhy. Pléd přehoďte nedbale přes postel či pohovku.

Hlavní úlohu hraje dřevo. Pokud se chcete více přiblížit exotickým končinám, volte dřevo teakové či bambusové. Nebojte se ani lehce oprýskané patiny. Wabi Sabi často propojuje drsné materiály s něžnějšími prvky, a tak vyzkoušejte nábytek z betonu nebo použijte stěrku. V kombinaci s jemnými květy a přírodním textilem dosáhnete naprosté nirvány.

Přestaňte zakrývat oprýskanou omítku či poškrábané kusy nábytku. Stárnutí je přirozený proces a přiznaný zub času skvěle zapadne do celého konceptu vašeho interiéru. Zkrátka ve svém domě zbytečně nic nepřikrášlujte. Kabely od osvětlení nechte volně viset a nakřáplé zrcadlo nechte na svém místě. 

Pokud bydlíte v panelovém domě, neschovávejte panely za sterilně působící omítku a odhalte zdi do naha. Cihly, panely a betonová stěrka vytvoří krásně nedokonalý dojem. 

Při vybírání barev se držte palety přírodních a zemitých tónů. Vždy se trefíte s hnědou, béžovou, trávově zelenou a šedou. Největší pozornost na sebe mají poutat nábytek a dekorace - a to i ty, které už toho hodně zažily.

Tip: Smyslem knihy Wabi Sabi – Domov v harmonii od Simona G. Browna je vytvořit prostředí, ve kterém se člověk cítí uvolněný a naplněný kreativitou. Tento praktický rádce vám nabídne mnoho rad a tipů, jak proměnit dům, zahradu i kancelář podle specifik činností, které tam vykonáváte tak, aby se vám dobře pracovalo i odpočívalo. Vydalo nakladatelství CPress.


podívejte se na domovy mých klientů